Programlama Dili Nedir ve Popüler Programlama Dilleri Nelerdir ?

108

Sitemiz yeniden aktif olunca, ilk içeriğimiz programlama hakkında olsun dedim ve programlamanın ne olduğu hakkında henüz tam fikri olmayanlar için bu makaleyi ele aldık.

Programlama başlığı altındaki yazımız sitemizdeki haber ve incelemelerden farklı bir anlatım tarzıyla ilerleyecek, öyle ki burası makale ve yorum harmanı şeklinde gidecek, resmi anlatım beni sıktığı için programlama başlığını biraz blog havasında ilerletmeyi düşünüyorum.

Sizi daha çok sıkmadan isterseniz ilk önce “Programlama” nedir, buna bir göz atalım;

Programlama: Elimizde var olan elektronik donanımlara, birbiri arasında iletişim kurup nasıl davranmaları gerektiğini anlatma biçimidir. En temel düzeyi, 0-1 ile anlatılır. Yani, 1 elektriğin varlığının sembolü, 0 ise elektriğin yokluğunun sembolüdür. Bu işin en temeli, en sade ve içidir.

Lojik kapılar, binary kodlama v.s. konulara girmek istemiyorum, günümüzde bir çok alanda bir çok farklı yazılım dilleri mevcut. Biz de Amerikayı yeniden keşfetme gibi bir niyete girmediğimizden, 0-1’ler ile binary kodlama kullanmayacağız.

Genel itibari ile sitemizde programlama kısmı IOT – Internet Of Things (Nesnelerin İnterneti) ve AI – Artificial Intelligence(Yapay Zeka) üzerine olacak. Bu iki konu için genelde C# ve PYTHON dillerini kullanacağız. Her bir başlık sırası ile ayrıca makaleler gelecek.

Geçtiğimiz yıl Kasım ayında GitHub’un açıkladığı en popüler 10 programlama dili listesi tam olarak şöyle;

10. RUBY

 

Ruby, 1995 yılında Yukihiro “Matz” Matsumoto tarafından piyasaya ücretsiz olarak sürülmüş, basit olmaya odaklı, bir yapısı olduğundan kısa sürede popülerleşmeye başlamıştır.

 

9. C

1972’de Dennis Ritchie tarafından ortaya çıkartılmıştı. Günümüzde hala popüler olmasının başlıca sebepleri, çeşitli bilgisayar sistemleri ve donanımlarını programlamak için çıkartılması ve Java, PHP, JavaScript gibi diğer bir çok dillerin kökü olmasıdır.

 

8. SHELL

En çok Bilgi İşlem’cilerin sevdiği dil olduğundan popülerdir, canlı sisteme ya da çalışan bir programa Windows’da CMD, Linux’ta xTerm ve MacOs’da Term şeklinde adlandırılan öykücüler üzerinden müdahale etmekte kullanılır.

7. TypeScript

TypeScript, Microsoft tarafından geliştirilmiş bir açık kaynaklı programlama dilidir. Dil JavaScript’e çok benzer ve kullanımı kolay olduğundan, sadece popüler değil, aynı zamanda hızlıca büyüyen dillerdendir. Ayrıca Microsoft’un en iyi açık kaynak kodlu Visual Studio Code tarafından da destekleniyor.

6. C++

C++ piyasaya çıkışı neredeyse 1979’lara dayanır. Diğer programlama dillerinden en büyük farkı, nesne yönelimli genel bir dil olduğundan çokça farklı özellikleri bulunur. Öğrenimi zor olduğundan çok emek sarf etmeyi gerektirir. Esasında C dilinin özelleştirilmişidir, kökü C olsa da, her C dosyası, C++’da çalışırken, her C++ dosyası C ortamında çalışmaz. Bugün ki popülaritesini, zamanında temele yerleşmiş ve değiştirilmeyen kullanım ortamlarına (işletim sistemleri, tarayıcı ve oyun gibi) bağlıdır.

5. C# (C Sharp)

C#, sitemizde de nesne programlama altında çokça karşılaşacağımız 2. dildir. Yazacak o kadar çok şey var ki C# için, ama bu yazı altında uzatmaya gerek yok. Anders Hejlsberg liderliğindeki bir takım tarafından geliştirilmiştir, C++ diline bir kaç eklenti daha yapılarak C++’ı ileri seviyeye taşıyıp, yalnızca nesneye yönlik programlama diline çevrilmiştir. Java programlama diline benzer ve yine mobil uygulama, kurumsal yapılar, oyunlar gibi bir çok alanda aktif rol almıştır.

4. PHP

Genellikle sunucu taraflı iletişim için kullanılır, sürekli gelişen ve geliştirilebilen projeler için kullanılır, örneğin basit bir blog sitesinden, arama motoruna, facebook, twitter tarzında site tasarımları ya da online oyun siteleri gibi.

3. JAVA

Bir çoğumuzun da denk geldiği, 2000’li yıllarda internette herhangi bir sayfaya girdiğimizde ya da bir program yüklediğimizde Flash Player den de önce istenen, bir çoğumuzun karşılaştığı programdı. “Devam Etmek İçin Lütfen Javayı Yükleyin!” İşte bu uyarı sırf JAVA ile derlenmiş uygulamalar yüzündendi.
Sun Microsystems tarafından üretilen ve yazılım uygulamaları geliştirmeye yardımcı yazılımlar bütünüdür. Bu kadar popüler olmasının sebebi,hiç şüphesiz işletim sistemi ayırt etmeden tüm sistemler üzerinde çalışabiliyor olmasıdır. Cep telefonundan süper bilgisayarlara kadar, her türlü aygıtta yalnızca JAVA Sanal Makinası (JRE) yükleyip aynı uygulamayı ister Windows, ister Linux ya da Android farketmeksizin kullanabiliriz.

2.Python

Buraya kadar bir çok dil inceledik, Python’u diğer dillerden ayıran özelliklerden başlıcası, Yapay Zeka ve Veri Madenciliği uygulamalarında kullanımıdır. Öğrenmesi oldukça kolay ve zevkli olan Python, bir çok kişi tarafından yaygın biçimde kullanılır, açık kaynak kodlu yapısı ve yaygın kullanıcı grubu tarafından desteklenmesi sayesinde hem en hızlı büyüyen dildir, hem de en popüler diller arasında 2. sıradadır. Sitemizde de ilerde Raspberry Pi ve Jetson Nano uygulamaları geliştirirken sıkça kullanacağımız dildir.

1.Java Script

Bu kadar popüler olması, yalnızca esnek yapısı ve kolay programlanabilir olmasından kaynaklı değildir, aynı zamanda internet sayfaları oluşturmada kullanılan köklü ana dillerden birisi olmasındandır. Etkileşimli internet siteleri oluşturmada ya da tarayıcı üzerinden etkileşimli uygulamalar oluşturmada hafif, esnek ve güçlü yapısından dolayı geliştiriciler tarafından çok tercih edilir. JAVA ile ismi benzer olsa da işleyişi ve yapısında çok az ortak nokta vardır.

Peki ya sizin kullandığınız favori programlama diliniz hangisi ?
Bir sonraki makalemizde görüşmek üzere…