Yarının suni tozlaştırıcılarıyla tanışın.

Japonya’daki araştırmacılar, gerçek bal arılarının yerini alacak ya da en azından bitkileri tozlaştırmaya yardım eden böcek boyutunda drone yaptı. Robot tozlaştırıcıların sırtlarında hayvan tüyleri ve polen tanelerini alıp serbest bırakmalarını sağlayan özel bir yapışkan jel bulundurur. Ancak şu an açık havada bitkileri polenleştirmek için uzun bir yolu var. Minik dronelar henüz özerk değil ve laboratuar dışında test edilmemiş.

Arılar Kötüye Gidiyor

ABD’de ve dünya genelinde arı popülasyonları muhtemelen pestisitler(zararlı organizmaları engellemek, kontrol altına almak ya da zararlarını azaltmak için kullanılan madde ya da maddelerden oluşan karışımlar), hastalıklar ve iklim değişikliği yüzünden son yıllarda hızla gerilemiştir. Tarım ve ekonomi için bu kötü çünkü arılar; elma, çilek, salatalık ve badem de dâhil olmak üzere ABD’de her yıl 15 milyar dolardan fazla bitki tozu taşıyor. Toz toplayıcılar olmasaydı, her gün güvenle yiyebileceğimiz bir sürü yiyeceğimiz olmazdı. Geçen yıl ABD, Hawai’in arılarından yedi türün “yok olma tehlikesi” taşıdığı gibi Orta Batı’da ve Doğu Sahili’nde yaşayan paslı yamalı arı nesli tükenme tehlikesinde olan arı ilan edildi.

“Chemistry Chem” da yayınlanan çalışmanın ortak yazarlarından Eijiro Miyako, “Koloni Çöküş Bozukluğu” yazısında, kısmen bir robot arısı yaratmak için Japonya’daki araştırmacılara ilham kaynağı oldu. Suni tozlaştırıcı, arının bulanık gövdesini taklit etmek için hayvan teli ile donatılmış 1.6 x 1.6 inçlik bir drone yapıldı. Miyako daha sonra telleri yapışkan bir jel ile kapladı ve uzaktan kumandalı uçağı pembe yapraklı Japon lilyum çiçeklerine uçurdu. Drone, polenleri doğal polinatör gibi alabildi. Başka bir çiçeğe uçtuğunda, drone bitkiyi başarıyla tozlaşan polen tanelerini bıraktı.

Eijiro Miyako

Bu yapay arı bilim adamlarının ilk defa yaptığı drone değil. Harvard araştırmacıları 2013’te statik elektriği kullanarak herhangi bir düz yüzeyin altına kilitlenebilen küçük bir uçan robot olan RoboBee‘yi yaptılar.

RoboBee

Bugünkü çalışmada açıklanan yapay tozlaştırıcılar elle uzaktan kumanda ile kontrol edilmektedir. Araştırmacılar, ileride, tamamen özerk makineler oluşturmak için AI, GPS ve yüksek çözünürlüklü kameraların bir kombinasyonunu kullanmayı umuyorlar.

 

Detaylar için tıklayın!

CEVAP VER