MIT’in geçici dövmeleri geleceğin giyilebilir dövmeleri olacak.

Sizce uzaktan kumanda gelecekte var olacak mı?  MIT ve Microsoft’a kalırsa, cevap kesinlikle “hayır” olacaktır. Bu ikili, doğrudan cilde bağlandığında kullanıcının bağlı olduğu aygıtları kontrol etmesini sağlayan eşsiz bir geçici dövme olan DuoSkin‘i yaratmak için ortaklık kurdu. DuoSkin, altın metal yaprak kullanılarak yapılır; bu, ucuz, cilt dostu ve çeşitli giriş seçeneklerini destekleyebileceği anlamına gelir.

Ürün çeşitli şekillerde biçimlendirilebilir (böylece gelişmiş bir kablosuz teknoloji parçası giydiğiniz söylenemez) ve uygulamalar basit bir açma kapama düğmesinden bir cihazdaki ses seviyesini arttırıp azaltmaya kadar değişebilir. Kumandanızı kaybetmekten bıktıysanız, DuoSkin gelecekte de potansiyel olarak yardımcı olabilir.

Bir kontrol ara birimi olmasının yanı sıra, dövmeler kolunuzu kendi kumanda kartınıza çevirebilmenize izin veren NFC alıcıları gibi kablosuz iletişim cihazlarıyla donatılabilir. Sonunda ekip, aynı işlemi kullanarak da giyilebilecek basit bir ekran geliştirdi.

Mürekkep benzeri termokromik pigmentler kullanarak, görüntüler iki farklı duruma sahip olur ve sıvı, vücut sıcaklığından fazla ısıtıldığında değiştirilebilir. Bununla birlikte, proje daha hızlı, daha kolay bir inşa etme yöntemi oluşturarak, teknolojiyi ileriye götürmek için diğer araştırma ekiplerinin alanını etkin bir şekilde açtı.

DuoSkin’in üç farklı uygulama alanı bulunuyor.

Birincisi, telefon, tablet veya televizyon gibi cihazları kontrol edebilecek bir arayüz. Kullanıcılar deri üzerindeki noktalara basarak örneğin telefondaki müzik çaların sesini açıp kapayabiliyor veya hızlı aramada kayıtlı kişileri arayabiliyor.

İkinci seçenek de dövmeler kullanıcıların tenindeki ısı değişimlerine tepki vererek renk değiştirebiliyor. Bu da ateşlenen bebekleri veya yaşlıları takip etmek için kullanılabilir veya eğlence sektöründe farklı uygulamalar bulabilir.

Üçüncü uygulamada ise bu devreler veri depolamak için kullanılabiliyor. Böylece kişiler yanında taşımak istediği verileri bedenlerine depolayabiliyor.

 

1 YORUM

CEVAP VER