KasperskyOS: Güvenli İşletim Sistemi

0
588

Sürekli saldırıya uğrayan sistemler için güvenli bir ortam !

Çeşitli özelliklere sahip IOT cihazlarının, kullanıcıların dışında tehlikeli altyapılar tarafında da kullanıldığı ve gündelik hayatımızda birçok yönünü kontrol etmeye başladığı modern çağımızda güçlü ve güvenlikli ortam isteği günden güne artıyor.

Kaspersky Lab’ın baştan sona kendi tasarladığı, kendi geliştirdiği mikro çekirdek üzerine kurduğu yeni çözümü, Ayırma Çekirdeği, Referans Monitörü, Çoklu Bağımsız Güvenlik Seviyeleri ve Flux Gelişmiş Güvenlik Çekirdeği yapıları gibi aşırı güvenlik üzerine yazılım geliştirmenin  köklü ilkeleriden faydalanıyor.

Seçilmiş endüstriler göze alınarak geliştirilmiş olan KasperskyOS, bu sebeple sadece güvenlik sorunlarını çözmekle kalamayıp, aynı zamanda gömülü sistemler için güvenli uygulama geliştirme ile ilgili organizasyonel ve ticari sorunlara da çözüm sunuyor.

Kaspersky CEO & Founder Egugene Kaspersky; “En başından beri kendi işletim sistemimizi tasarlamanın büyük bir girişim, yani ticari hale gelene kadar yıllarca çok kaynak ayırmamız gereken bir proje olacağını anlamıştık. Bugün kritik altyapılarda, telekomünikasyon ve finans sektörlerinde, ayrıca hem tüketicilere yönelik hem de endüstriyel IOT cihazlarında güvenliği güçlendirmek konusunda net bir talep görüyoruz. Başlangıçta başka hiçbir güvenlik sağlayıcısının girişme cesareti olmayan riskli bir yatırımdı. Ancak bugün çabalarımız sayesinde, siber saldırılara karşı mümkün olan en üst düzeyde bağışıklık sağlayan ve bağımsız olarak doğrulanabilen ilkeleri temel alan bir ürüne sahibiz” şeklinde açıklama yapıyor.

Kaspersky İşletim Sistemi, normal bir işletim sistemi gibi değil yani genel amaçlı bir işletim sistemi değil. Gömülü cihazların şartlarını karşılamak üzere geliştirilmiştir.

“Gömülü sistem ne peki ?” dediğinizi duyar gibiyim arkadaşlar. Gömülü sistem, herhangi bir sistemin içerisinde yer alarak, o sistemi daha akıllı hale getiren elektronik donanım ve yazılım ile oluşmuş entegre istemi diyebiliriz aslında. Bu yazılımların bizim bilgisayarlarımızda ki yazılımlardan tek ve en önemli farkı tek bir görevi yerine getirmesidir. Kullanıcı ile dolaylı olarak etkileşimde bulunmasıdır.

Kaspersky İşletim Sistemi’nin gereksinimleri kullanıcının gelişim sürecine bir zorluk katsa da yüksek derecede güvenlik sunuyor. Ip kameralar veya IOT denetleyicileri, ağ yönlendiricileri gibi aygıtlar oluşturmak için temel olarak kullanılabiliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here