Şiddetli yanıklar bu üç boyutlu cilt baskı makinesi ile daha hızlı iyileşebilir.

Rejeneratif tıp için Wake Forest Enstitüsü’ndeki araştırmacılar, sağlıklı deri hücreleriyle yaraları kaplayan yazıcıyı değişik bir yöntem kullanarak geliştirdiler. Üç boyutlu biyo-yazıcı, hayvanlar üzerindeki klinik deneylerden geçti ve insan üzerindeki çalışmalarına başlamak için FDA onayını beklemekte.

Bu arada rejeneratif tıbbın da ne olduğunubilmeyenler için söyleyelim; rejeneratif tıp, kök hücrelerin etkisini ve vücudun hasarlanmış hücre, doku ve organlarını kendi kendine onarabilme yeteneğini inceleyen bilim dalıdır.

3D Biyo- Yazıcı

Ciddi yanıklar ve yaralar bu 3B biyo-yazıcıyla daha hızlı iyileşebilir.Bu üç boyutlu yazıcı yara ve yanıkları sağlıklı cilt hücreleri ile örterek iyileştiriyor.

Bir lazer, yaranın boyutunu ve derinliğini tarıyor. Yazıcı daha sonra katmanlar halinde farklı cilt hücrelerinin arasına dolduruluyor. Bu da vücudun kendini iyileştirme yeteneğini hızlandırıyor.

Fareler ve domuzlar üzerinde yapılan klinik çalışmalar başarıyla sonuçlandı. Yazıcıdan basılan cilt hücreleri yaraları 3 kat daha hızlı iyileştirdi. Wake Forest Üniversitesi’ndeki bilim adamları şimdi insanlar üzerinde yapacakları çalışmalar için onay bekliyorlar. Yazdırdıkları hala “ilkel bir prototip” niteliği taşıyor. Ancak, 5 yıl içinde mağdurların yanıklarına yardımcı olmak için kullanılabilir.

Ayrıca Kanada’lı mühendis öğrencilerin de geliştirdiği 3D biyo-yazıcıya buradan ulaşabilirsiniz!

Kaynak: Mashable

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here