Yapay Zeka Nedir ?

0
590

 

Günümüzde değil, çağımızda her zaman popülerdi. Bundan 100 yıl önce projelendirilmişti. Evet aynen öyle, bende sizin verdiğiniz tepkiyi verdim. Bu 100 yıl öncesinde imkansız denilen şey şuan yapılıyor. Çözüm üretiyor.

Peki, Nedir Bu Yapay Zeka ?

Yapay zekanın başlangıcına doğru gidelim. Yapay zeka denilince ilk olarak aklımıza “Turing Makinesi” gelebilir. Yapay zekaya girmeden önce bunu konuşalım. Turing Makinesi, zamanından günümüze kadar gelmiş geçmiş akıllarda kalan en büyük satranç ustası en yüksek ELO’ya ulaşabilmiş Garri Kasparov’u yenen makinedir. Kimse onu yenemedi ve o makine Kasparov’u mat etti. Peki bir makine nasıl olurda düşünce gerektiren bir oyunda bir insana karşı galip gelebilir ? Kafanızda hemen bu soru oluştu. Bundan şunu çıkarabiliriz ; O makine o zamanda yapay zekanın hangi seviyede olduğunu gösterir. “Tamam da nasıl oluyorda insanlar tarafından kodlanmış bir makine, bir insan beynini yenebiliyor ?” diyorsunuz hala. Bakın aslında herşey algoritmalardan ibaret “Tureng” dediğimiz deneme-yanılma yollarından ibaret. Bir arkadaşınıza satranç öğrettiğinizi düşünün. Oyunun özetle mantığı mat etmektir. Bunu siz arkadaşınıza öğretiyorsunuz, herhangi bir hamle yapıldığında o hamleye karşıt bir hamle yapmanız gerekiyor. Hangi hamle yapacağınızı arkadaşınıza öğretiyorsunuz. Bunu bir makineye kodladığınızı düşünün.  Burdanda başka bir konuya değiniyoruz. Bunun adı “Deep Learning” olarak geçiyor, buna derin öğrenme diyoruz.

“Deep Learning” (Derin Öğrenme) Nedir ?

Bunu basit olarak anlatacak olursak, makineye öğretmek diyebiliriz. Bire GPU kullanarak yani Grafik İşlemci Ünitesi kullanarak görsel ve ses ya da bir çok yol ile makineye öğretmektir.

Deep Learning “Derin Öğrenme”

 

Bu fikir Alan Turing’den çıkmıştır ve o kafaları karıştıracak soruyu sormuştur.

“Makineler düşünebilir mi?”

Günümüze gelelim, son 15-20 yıl içerisinde yapay zeka çalışmaları oldukça artmıştır. Bugün bir oyun salonuna gittiğimizde FIFA oynasanız bile  tamamı ile yapay zekaya karşı oynuyorsunuz demektir. Bu yapay zekaya dinamikler kodlanmıştır. Siz top ile ne tarafa gidecekseniz bilgisayar tarafından yönetilen rakip takım oyuncuları o tarafa yönelecektir. İşte bu bile yapay zekadır. Sizin bu konuda düşünceniz kafanızdaki soru şu olmalı, “Bu yapay zeka ne yapabilir?”. İşte siz düzenleyeceğiniz algoritmaya, kodlayacağınız dinamiğe göre bunu görebilirsiniz. Yapay zeka çözüm üretir, çözüm odaklıdır.

Bir yapay zeka kodlanabilir, geliştirilebilir fakat yapay zeka bir sanatçı ya da bir insan değildir lakin yapay zeka bir insanıda bir sanatçıyıda temsil edebilir. Bir Mozart olamaz ama Mozart’ı temsil edebilir. Bir Picasso olamaz, Picasso’yu temsil edebilir.

Konumuzu genel olarak özetlemek gerekirse, yapay zeka insan hareketlerini kaydeden ve bir sonraki yapacağınız hareketi öngörür. Yapay zekanın kaynağı insandır. Var olan şeyi yapay zekaya kodlarsınız.

Zamanımızın popülerleri olan Google , Apple ve daha bir çok firmalar yapay zekaya geçtiler, geçim aşamasındalar.

“Unutmayın kaynak insandır, olmayan bir şeyin kodunu yazamazsınız.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here